همان طور که می دانید چندی است که شبکه انگلیسی من و تو برنامه ای را تحت عنوان مسابقه هم آواز در دستور کار خود قرار داده و تبلیغ می کند. قرار است به اصطلاح این مسابقه در آینده نزدیک تهیه و پخش شود.

تصویر صفحه اول سایت شبکه من و تو

اما نکته ای که وجود دارد شرایط بسیار خاص این شبکه انگلیسی برای ثبت نام و شرکت در این مسابقه است.

مدیران و مسئولان این شبکه انگلیسی با پر رویی تمام در سایت رسمی شبکه شرایط بسیار مفتضحانه ای را برای شرکت در این مسابقه اعلام کردند که تعجب همگان را برانگیخته است.

شرایط ثبت نام مطرح شده در شبکه به شرح  زیر است:

در این قرارداد "شما" شرکت کننده نامیده میشوید و "شبکه تلویزیونی مرجان" ما نامیده میشود.

رضایت مندی و حقوق شما

شما با مشارکت خود، موارد زیر را تأیید کرده و با آنها موافقید:

1.  شما از عواقب اجتماعی و حقوقی حضور (یا حضور احتمالی‌) خود در برنامه ی تلویزیونی که در سراسر دنیا پخش میشود آگاهید. ضمنا میدانید که کلیپ‌هایی‌ از این برنامه، ممکن است از طریق اینترنت، در سراسر دنیا قابل دیدن باشد.

2.  شما بدین وسیله، حق نشر و سایر حقوق مربوط به مشارکت خود را برای همیشه به ما واگذار می‌کنید.این حقوق شامل تغییر یا توسعه این برنامه در تمام بازارها و رسانه‌های سراسر دنیا نیز میشود.

3.  شما هیچ ادعایی نسبت به حقوق معنوی و مادّی ناشی‌ از مشارکت خود در هیچ یک از برنامه‌های ما در هیچ یک از نقاط دنیا نخواهید داشت و می‌پذیرید که محتویات مشارکت شما ممکن است به صورت جزئی یا کلی‌ در معرض ویرایش، ترجمه، حذف یا اضافه قرار داده شود. موارد مذکور به منظور فراهم آوردن حق تولید یا بهره برداری از محتویات ناشی‌ از مشارکت شما یا هرگونه استفاده عمومی‌ مرتبط با آن برای ما انجام میشود.شما می‌پذیرید که محتویات مشارکت شما به هر نحوی که ما صلاح بدانیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4.  ما در استفاده از تمام محتویات صوتی یا تصویری که از شما در اینترنت موجود است و در معرض استفاده عموم قرار دارد آزادیم (به عنوان مثال در یوتیوب)


اما نکته هایی در مورد شرایط این برنامه:

اگر با دقت، شرایط ثبت نام و حضور در مسابقه را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که

اولا: شرکت کننده با پذیرش بند دو و سه این شرایط، به مدیریت این شبکه انگلیسی اجازه می دهد هر گونه دخل و تصرفی مانند سانسور، تغییر، تحریف، تخریب، حذف و  اضافه در تصاویر و فیلم های گرفته شده از وی انجام پذیرد.

 

دوما: بنا به شرایطی که مدیران این شبکه انگلیسی در نظر گرفته اند، حقوق مادی و معنوی شرکت کننده گان به طور کاملا در اختیار مدیریت شبکه خواهد بود. این یعنی اجازه هر گونه دخل و تصرف در فیلم و تصویر شرکت کننده گان.

مدیریت این شبکه انگلیسی اعلام می کند از تصویر و فیلم شما در هر زمینه ای، هر استفاده ای که صلاح بدانیم می کنیم.این یعنی مثلا اجازه دارند فیلم شرکت کننده گان را پخش کرده و در آخر بگویند شرکت کنندگان در این مسابقه همگی یهودی هستند. یا هر چیز دیگر......

یا مثلا اجازه دارند تصویر حالت غیر طبیعی شرکت کننده را  برداشته و به عنوان طنز بر روی یک شیئی مورد استفاده قرار دهند.

همچنین اجازه دارند سخنان شرکت کننده را برش و تدوین کرده و مثلا کلمه حتما حمایت می کنم شرکت کننده را بعد از سئوالی قرار دهند که از وی پرسیده شده شما از حمله نظامی آمریکا علیه ایران حمایت می کنید؟

و در بند آخر هم گفته می شود تصاویر تغییر یافته و یا حذف و کم و زیاد شده را می توانند در فضای اینترنت مانند یوتیوب قرار دهند.

لازم به ذکر است این اولین باری نیست که این شبکه انگلیسی اینگونه شرایط را برای مخاطبین خود در نظر می گیرد.

قبلا این شبکه انگلیسی شرایطی را برای استخدام در این شبکه در نظر گرفته بود که موجب تعجب مخاطبین قرار گرفته و سئوال های مختلفی را در مورد اهداف این شبکه در پی داشت.

شرایط استخدامی در این شبکه انگلیسی به شرح زیر بود:

1-     باید دارای اجازه اقامت در انگلستان باشند

2-     معتقد و پایبند به دین مقدس بهائیت باشند.

3-     نوع پوشش بانوان در اختیار مدیریت شبکه می باشد

4-     مخالف جمهوری اسلامی ایران باشند

حال سئوال اینجاست این برنامه با چه هدفی طراحی و قرار است پخش شود؟

چرا افرادی که قرار است در این برنامه شرکت کنند بایستی عبد و غلام حلقه به گوش این شبکه انگلیسی بشوند و همه گونه اختیاری به مدیریت این شبکه انگلیسی بدهند تا هر گونه استفاده ای که بخواهند از تصویر و فیلم آنها بکنند؟

نظر شما چیست؟